2008. 12. 17.

Vonatos torta

A torta a Nagypapám 85.-ik születésnapjára készült. Belülről lúdláb torta szeretett volna lenni. Ha megtalálom azt a receptet aminek nem csak íze, de az állaga is jó, akkor ígérem megosztom veletek!

Liza és Levi tortája




Kakaós piskóta, főzött csokikrémmel.

Bonbonos doboz


Kakaós piskóta, tejszínes ét- és tejcsokis krémmel.

Focis torta

Kakaós piskóta, főzőtt csokis krémmel.

2008. 12. 14.

Mikulások


Szintén NLC-s recept, Tavasz "találmánya". Gyermekes bulikra ideális (főleg ha nincs saját és ráér az ember ilyenekkel szórakozni), ráadásul kis fantáziával aktualizálható szinte bármilyen alkalomra. Ja, és bármennyire is nem úgy néz ki, tényleg gyorsan megvan! Nálam 4 adag készült egyszerre...

Hozzávalók 15 darabhoz:
5 dkg vaj
5 dkg cukor
1 tasak vaníliás cukor
1 csipet só
1 kis tojás
12,5 dkg tehéntúró
25 dkg liszt
½ tasak sütőpor

Habosra kevertem a cukrot, a vajat és a tojást, hozzáöntöttem a lisztet, sót, sütőport, túrót, összegyúrtam és beraktam a hűtőbe egy éjszakára.

Eredetileg fél óra is elég lett volna, de előtte Zakuszkát főztem, amibe került 1 kiló erős paprika is, amit nem szándékoztam erős állapotában belefőzni, úgyhogy kivagdostam az összes már összedarabolt paprika erét, amit viszont a kezem nem értékelt, ezért az est felét a mikulások helyett a gyógyszertárossal és a Fenistillel töltöttem, a másik felében bánatomban grogot iszogattam a kihalt karácsonyi vásárban, szakadó esőben a párommal. Viszont megtudtam az egyik várakozótól a gyógyszertárban, hogy ilyen esetben olajjal kell vastagon bekenni az ember kezét, akkor elmúlik a fájdalom. A gyógyszerésznek is jó estéje volt! Saját bevallása szerint még nem találkozott ilyen problémával. Végre valami újdonság a sok unalmas náthás között! Csak egy kicsit röhögött ki...

Szóval kivesszük a tésztát a hűtőből, átgyúrjuk, majd 15 részre vágjuk. Mindegyik résznek levágjuk kb. az 1/4-ét. A kisebbik és a nagyobbik tészta részből is gombócot formálunk, egymásra rakjuk, a kisebbik legyen felül!, megkenjük 1 ek. tej és 1 tojássárgája keverékével, fogpiszkálóval rögzítjük, és dupla muffin papírba rakjuk. Ha van az embernek elég muffin formája, akkor abban is lehet sütni természetesen. A két papír pedig azért kell, hogy megtartsa a formáját. Sütés után a külső papír újra felhasználható!
Kb. 170-180 fokon 15-20 percig sütjük.
A díszítéshez a tojásfehérjét elkeverjük annyi porcukorral, hogy olyan sűrű masszát kapjunk, ami lassan folyik le a kanálról. Piros marcipánból kb. 8 cm átmérőjű köröket szaggatunk, félbevágjuk, és sapkává hajtjuk. Vagy belemártjuk a cukros masszába és úgy rakjuk a Mikik fejére, vagy simán rárakjuk és körbe írókázzuk. Én írókáztam. Megcsináljuk a szakállát és a szemét, a sapka tetejére bojt, a szeme csoki vagy cukorgyöngy. Aztán már csak győzködni kell a többieket, hogy nyugodtan egyék meg.

2008. 12. 04.

Meggyzselés csokitorta

Tavaly karácsonyra csináltam egy halom bonbont. A kedvencem a meggyzselé, marcipán és rumos csokikrém kombináció volt. Már akkor is gondoltam rá, hogy valahogy tortába is át kellene ezt ültetni, de valahogy elmaradt. Aztán eltelt majdnem egy év, Anyukámmal megbeszéltük, hogy Apukám a névnapjára szatmári szilvatortát fog kapni. Igen ám, de a Nagypapám 85. születésnapjára készült lúdlábtortából megmaradt fél üveg meggybefőtt, amiről eszembe jutott a tavalyi bonbon. Ezek után egy fantasztikus logikai levezetéssel arra jutottam, hogy mivel az én névnapom közvetlenül Apukámé előtt van, és úgyis együtt tartjuk a kettőt, ezért nyugodtan csinálhatok neki olyan tortát, amilyent én akarok enni. Ráadásul ennek a tetejére lehet marcipánt rakni, a másikra pedig nem. A terv az volt, hogy a marcipánra fogok valami horgászos képet festeni. (Figyelembe véve, hogy sem rajzolni, sem festeni nem tudok egy egészen icike-picikét sem, ez közben már nem tűnt teljesen normális ötletnek.) A család egyöntetű véleménye alapján eddig ez volt a legjobb tortám. Bár a legtöbbnél ezt mondták... A Nővérem azért a második szelet eltüntetése közben megjegyezte, hogy ha lehet, akkor neki valami sósat csináljak majd.

Hozzávalók:
6 tojás
6 ek cukor
4 ek liszt
2 ek kakaópor

A tojásokat ketté választjuk, a sárgáját fehéredésig keverjük 4 ek cukorral. Bele keverjük a lisztet és a kakaót. A fehérjét a maradék 2 ek cukorral kemény habbá verjük. A belekeverjük a lisztes részbe a hab 1/3-át, majd az így fellazított tésztába óvatosan beleforgatjuk a maradék habot. Előmelegített sütőben 15-20 percig sütjük kb 170 fokon.


Töltelék:
1 üveg magozott meggybefőtt
2-3 ek ékezési keményítő
fahéj
5 dkg marcipán a belsejébe
4 dl tejszín
30 dkg étcsoki
1 cs lapzselatin


A meggybefőttet a levével együtt leturmixoljuk, fahéjjal ízesítjük és az keményítővel sűrűre főzzük. Félre rakjuk hűlni.
A csokit megolvasztjuk, amíg hűl, kemény habbá verjük a tejszínt, összekeverjük az olvasztott csokival. A zselatinlapokat 5 perce beáztatjuk, kinyomkodjuk, 2 ek vízzel megolvasztjuk. Amikor langyosra hűlt, belekeverjük a csokis tejszínbe.
A piskótát 3 lapra vágjuk. Az alsó lapot megkenjük a csokikrém felével, ráöntjük a meggy felét, vékonyra kinyújtott marcipán, rá a második lap, csokikrém, meggy, harmadik lap. Ha az egész tortát szeretnénk bevonni marcipánnal, akkor még kb 30 dkgra lesz szükség.

2008. 12. 02.

Tejszínes-karamellás diótorta

Eszterházy, Dobos-torta, tejszínhab. Ez volt a kiindulási pont. Hogy lehet ebből a legegyszerűbben 1 tortát csinálni? Meglepően egyszerűen. Íme az eredmény:

Hozzávalók:
24 dkg darált dió
9 tojásfehérje
27 dkg porcukor
1 liter tejszín
5 csomag habfixáló
10 dkg durvára vágott dió
20+10 dkg cukor

A porcukrot a tojásfehérjével kemény habbá verjük, beleforgatjuk a diót. Sütőpapírból vágjunk 6 db kb. 24 cm átmérőjű kört. Kenjük rá a diós tésztát és kb. 180 fokon süssük világos aranybarnára. Még melegen húzzuk le róla a sütőpapírt, majd hűtsük le a lapokat.

Csináljunk a 20 dkg cukorból és a 10 dkg dióból grillázst, törjük össze. a tejszínt (cukor nélkül!!!) verjük kemény habbá a habfixálóval, keverjük bele a grillázst. Egy kicsit meg fog olvadni majd a cukor része, ez fogja ízesíteni a tejszínt és ezért nem kell bele cukor. Kenjük meg a lapokat a grillázsos tejszínnel, majd kenjük be az egész tortát is kívülről. Na most jön a legbonyolultabb rész! Sütőpapírra rajzoljunk egy akkora kört, mint a torta, és vágjunk egy olyan csíkot, aminek a szélessége megegyezik a torta magasságával (esetleg egy kicsit nagyobb, de kisebb ne legyen!), a hossza pedig a torta kerületével (ez se legyen kisebb!!!). Csurgassuk rá a karamellt, minden logika nélkül, hogy szép szabálytalan mintát kapjunk a sütőpapírra. A csíkból próbáljunk meg nagyon gyorsan csinálni egy karikát (amit a torta köré fogunk majd rakni). A tetejére szánt lappal nem kell annyira kapkodni, mert azt nem kell hajtogatni. Ez volt az elmélet. Gyakorlatban a dolog nálam ott bukott meg először, hogy nem volt elég hosszú az asztal, azért a karamell csíkot csak részletekben tudtam megcsinálni és hát a gyorsasággal is voltak problémák, de mint rutinos puzzle rakosgató, egész jól össze tudtam rakni a pár centis darabokból (gyakorlatilag teljesen szét tört) az oldalát, csak egy kicsit lassan... A tetejére rárakjuk egyben a karamell lapot, majd az egész tortát rakjuk minimum 2 órára, de inkább egy napra a hűtőbe. Amíg a torta a hűtőben pihen gyakoroljuk a szerény mosolygást a tükör előtt, hogy amikor lerakjuk az asztalra a "műalkotást", akkor az "Húúú... Ezt hogy csináltad?" kérdésekre kellően hitelesen tudjuk mondani, hogy "Ááá... Semmiség..." Majd egy kényelmes székre telepedve, kényelmesen hátradőlve, csukott szemmel élvezzük, ahogy a hideg tejszínben megbújó karamellás dió darabkák szétolvadnak a szánkban...

2008. 11. 14.

Kapros-túrós pite

Régen a Nagymamám nagyon sokszor csinált kapros-túrós lepényt nyáron. Emlékszem rengeteg kapor volt a kertben. Ő kelt tésztából csinálta, de úgyis a teteje volt a lényeg. Ennek örömére nálunk ez alá is linzeres pités tészta került.

A recept:
50 dkg liszt
25 dkg margarin
10 dkg cukor
1 sütőpor
2 tojás
Összegyúrni az egészet, aztán mehet a hűtőbe pihenni.
Töltelék:
50 dkg túró
2 ek. tejföl
1 ek. búzadara
1 púpos ek. kapor
2 tojássárgája
3 ek. cukor
Mindent összekeverni, majd óvatosan beleforgatni, a 2 tojás keményre felvert habját.
Előmelegített sütőben addig sütöm, amíg a teteje elkezd színesedni. (légkeveréses sütőben kb. 170 fokon kb. 25 perc)
Tetejére:
2 pohár tejföl
2 egész tojás
3 ek. cukor
Ezt még rákenem/öntöm a tetejére és még pár percig sütöm.
A szakácskönyvek 1 kk. kaprot szoktak írni. Ez pont arra elég, hogy az ember felidegesítse az ízlelő bimbóit, kapros-túrós lepénynek nem nevezném. Esetleg: túrós lepény kapor pöttyökkel, csak a színe kedvéért. Vagy: kapros-túrós lepény kaprot nem kedvelőknek.
Mivel nem kelt tésztából van, 2-3 napig nagyon jól elvan a hűtőben kiszáradás nélkül. Ráadásul hidegen a legjobb!

Tökös-mákos pite

Még jó pár évvel ez előtt rendszeresen rendeltem ebédet az egyik házhozszállítós cégtől. Két dolgot tudtak sokkal jobban csinálni, mint én, a paradicsomos káposztát és a tökös-mákos rétest. Az utóbbit nem volt nehéz, mert addig soha nem próbálkoztam vele. Azóta a paradicsomos káposzta titkára is rájöttem (nem szabad sűrített paradicsomból csinálni, mert soha nem lesz paradicsom íze), úgyhogy csak a tökös-mákos süti hiányzott a boldogságomhoz. Módszeresen neki álltam receptet keresni és szomorúan vettem tudomásul, hogy mindenhol sütőtököt használnak. Ez alapvetően nem lenne baj, ha a színén kívül bármit is szeretnék a sütőtökből. Anyukám szerint régen csak a sárgarépás és a sütőtökös bébiételt ettem meg, amit jelenleg elég nehezen tudok elhinni. Szerintem összekevernek valakivel. Vagy tényleg annyit ettem belőle régen, hogy egy életre sikerült megutálnom. Bár a sárgarépával kezd rendeződni a viszonyom. (Bizonyítékok hamarosan!) De térjünk vissza ehhez a mákos dologhoz. Tehát sütőtök kilőve, ráadásul biztos voltam benne, hogy abban a rétesben nem az volt, úgyhogy alkotás indul. Első kísérletem nem volt túl nyerő, nagyon száraz volt, remélem nem sokan emlékeznek rá. Pár évvel később újra eszembe jutott. Megvettem a fagyasztott főzőtököt, megállapítottam, hogy a kaprot közvetlenül a tökre rakták, főztem belőle tökfőzeléket. Pár hét szünet, vásárlás, tökfőzelék. Pár év szünet, nyár, jé a zöldségesnél van tök! Megvettem, megpucoltam, lereszeltem, és igen! Igaz nem rétes, hanem pite, de jó! Az eredeti talán a NO SALTY-ról származik.
Tészta:
30 dkg liszt
20 dkg margarin
10 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
3 tojás sárgája

Az egészet összegyúrni, és mehet a hűtőbe pihenni.

Töltelék:
20 dkg darált mák
2 dl tej
1 ek vaj
6 ek cukor
1 kisebb tök húsa lereszelve (eredetileg 2 alma)
3 tojás fehérje
1/2 citrom
sok fahéj
A tejet felforraljuk a cukorral, leforrázzuk vele a mákot, bele a vaj, a citromhéj, a tök, a fahéj. Amikor kihűlt belekeverjük a kemény habbá felvert tojásfehérjét.
A 2/3-át kinyújtjuk, bele a tepsi aljába, rá a töltelék, arra a rácsok. Forró sütőben kb. 15-20 perc alatt megsül.

2008. 11. 11.

Almás copf

Hála Démétér almalekvárjának már kezdem látni a zsák alját! Ettől függetlenül ma sem maradhattunk almás süti nélkül. Az eredmény már eltűnt, pedig még ki sem hűlt teljesen...
A tészta azonos a bejgli tésztájával. Folyamatosan új ötletek merülnek fel bennem ezzel kapcsolatban! A mai a következő volt:
Az eddig a mélyhűtőben pihenő tésztát kiraktam olvadozni, addig felmértem az alma készletet. Sok. Ez sokk! Na lássuk.
A tésztát kinyújtottam egy szép nagy tégla lappá és derelyevágóval végig jelöltem a harmadánál hosszában (nem szabad átvágni! ezek csak segédvonalak!). Mindkét oldalról 1 cm-ként bevágtam 45 fokos szögben a segédvonalig. A középső egyben maradt részt megkentem savanykás baracklekvárral, ráhalmoztam a vékony szeletekre vágott almát, megszórtam fahéjjal és barnacukorral, majd felváltva ráhajtogattam a széléről a csíkokat. Megkentem tojással és egyből rájöttem, hogy ez egy nagyon elhibázott lépés volt. Eljött a megvilágosodás pillanata! Nem tudom átrakni a tepsibe a sütit... Próbáltam áthúzni alatta a sütőpapírt - elakadt. Vajon miért... Próbáltam alányúlni fakanállal - ehhez kevés volt a kezem... Próbáltam alányúlni óvatosan kézzel - ehhez is... Aztán valahogy átküzdöttem! Megpróbáltam helyre pofozgatni az összekócolódott fonatokat nem túl nagy sikerrel, ezért inkább úgy döntöttem hogy majd a szép részeket fotózom.
Megsülve már egész jól nézett ki! Amíg volt...

Jó tanács! A kinyújtott tésztát tegyük át egy sütőpapírra, csak utána vágjuk és töltsük!

A legrövidebb almás recept

Íme a már emlegetett összeburigatomamiotthonvan almássüti receptje. Garantáltan az egyik legrövidebb recept!
Sűrű palacsintatészta, bele szeletelt alma, vajazott-fahéjas cukrozott tepsibe, sütő 180 fok, 30-40 perc, addig mosogatás, tányér-kiskanál, vigyázz forró!, elfogyott...
Kép nincs, majd legközelebb.
Ui.: Azóta több helyen is találkoztam a recepttel. Egyrészt, mint Lajos Mari féle sütemény, másrészt, mint hagyományos finn édesség, ezenkívül almás palacsinta, almáspite, stb. Ezek szerint felfedeztem a finneket! Vagy Lajos Marit? Holnapra kitalálok valami jófajta viaszt...

2008. 11. 10.

Gesztenyés-almás és mákos-almás bejgli

Az egész azzal kezdődött, hogy a nagypapámnál összeszedtük a földről a lepotyogott almát. A többségnek semmi baja, csak egyszerűen nem bírta a fa. Én kaptam belőle egy fél zsáknyit, úgyhogy beindult a nagyüzemi almássüti gyártás. Vagyis csak indult volna, ha nem találkozom az almalekvár receptjével. Két süti készült el, az egyik amolyan összeburogatomamiitthonvan típus.
A másik a "szokásos" bejgli almával bolondítva. Az érdekesség, hogy az alma nem a töltelékbe lett belekeverve, hanem külön megpároltam és rákentem a töltelékre. Valószínűleg sokan fogtok csodálkozni a hozzávalókon, de nálunk ilyen a bejgli. Emlékszem, régen milyen furcsán néztem azokra, akik hagyományos bejglivel kínáltak, hogy vajon mit is akarnak tőlem.
Ennek a tésztának a nagy előnye, hogy fóliába csomagolva 1 hónap után is olyan, mintha akkor sült volna. Feltéve, hogy el tudjuk annyira dugni, hogy senki ne találja meg...



Hozzávalók a tésztához (4 rúd):
75 dkg liszt
25 dkg margarin
25 dkg porcukor 
1 tojás
1 cs. sütőpor
2-3 szem főtt burgonya
2-3 ek. tejföl
A lisztet elkeverjük a sütőporral és a porcukorral, elmorzsoljuk benne a margarint, hozzáadjuk a lereszelt vagy áttört főtt krumplit (én villával nyomkodtam szét még melegen), a tojást és a tejfölt. Legalább fél órára hűtőbe rakjuk. Amíg hűl, elkészítjük a tölteléket. A tésztát 4 felé vágjuk, szögletesre kinyújtjuk, arányosan elosztjuk rajta a tölteléket, feltekerjük, villával megszurkáljuk, tojással kétszer megkenjük és forró sütőben kb. 30-40 percig sütjük.

Máktöltelék (2 rúdhoz):
30 dkg mák (Mák imádóknak esetleg lehet 40 dkg, de a 30 dkg is elég sok!)
3 dl tej (4 dl)
1 citrom héjja
20 dkg cukor (25 dkg)
fahéj
A tejet felforraljuk a cukorral, belekeverjük a darált mákot, pár percig főzzük, belekeverjük a fahéjat és a citromhéjat. Csak akkor kenjük rá a tésztára, ha kihűlt!

Gesztenye-töltelék (2 rúdhoz):
50 dkg gesztenye massza
1 cs vaníliás cukor
1-3 dl tej
1-2 ek cukor
A gesztenye masszát áttörjük, fokozatosan annyi tejet keverünk hozzá, hogy közepesen sűrű, kenhető krémet kapjunk, a cukorral és a vaníliás cukorral ízesítjük.

Almástöltelék a mákra és gesztenyére (4 rúdhoz):
7-8 alma
4-6 ek. cukor (ízlés szerint)
fahéj
Az almát nagy lyukú reszelőn lereszeljük, a fahéjjal és a cukorral puhára pároljuk, úgy, hogy ne maradjon leve. A párolt almát 4 részre osztjuk és rákenjük a gesztenye illetve a máktöltelékre.



A kihűlt (türelmetlen családtagok és vendégek esetén langyos) bejglit vékony szeletekre vágjuk és szerény mosollyal az arcunkon bezsebeljük a dicséreteket.
FIGYELMEZTETÉS! A töltelék, ahogy a képeken is látszik, elég sok! Konkrétan a duplája a hagyományosnak. Aki nem szereti ennyire sok belevalóval, az nyugodtan felezze a mennyiségeket! Nálunk már így maradt fenn. Így pont olyan, mint amilyen a nagymamámé volt...

Márton-napi libavacsora



Hát a péntek délutánom közel állt a tökéleteshez! Történt ugyanis, hogy párom bátyja és felesége (mármint a bátyjáé és nem a páromé) András és Anna meghívtak minket a most már hagyományosak nevezhető Márton-napi bor klubba. Természetesen indulás előtt még sütnöm kellett valamit, de hála a gondos szervezésnek, sikerült elkészülnünk mindennel. Gesztenyés-almás és mákos-almás bejglit sütöttem,de erről majd egy kicsit később.
Valamilyen csoda folytán sikerült időben odaérnünk Pátyra, sőt ami dupla csoda, hogy a vacsiról sem késtünk el. A menü a következő volt:
- libamáj saját zsírjában, libatepertő, lilahagyma, pirítós, friss kenyér
- húsleves lúdgége tésztával és maceszgombóccal
- ludaskása gersliből
- lúdláb torta
Hát a nagy gazdasági válság kellős közepén libamájjal jól lakni...

Természetesen minden ételnél megkaptuk a hagyományokról, az elkészítésről, és minden egyéb tudnivalóról a szóbeli köretet is, ami a többieket nem tudom mennyire hatotta meg, én többször halkan felsikoltottam, hogy jegyzetelnem kellene... Nem mintha nem lenne fantasztikus a memóriám, különösen, ha ételekről van szó, de az elfogyasztott borok mennyiségével arányosan csökkent a koncentrációs képességem, hogy finoman fejezzem ki magam. A vacsorához új (2008-as) borokat kóstolhattunk, köztük olyanokat is, amiket még nem árulnak, mert még nincsenek palackozva, nem is beszélve arról a cuveé-ről amiből még hiányzott a Cabernet. Papír és ceruza hiányában, a legjobban ízlő borok nevét kb. 5 percenként ismételtük el, hogy biztosan emlékezzünk rá másnap is, az ételeket pedig lehetetlen elfelejteni.
Bizonyítékok:
A legjobb bor: Neszmélyi Irsai Olivér - Szőllősi Pincészet, de a Varga féle Csabagöngye sem volt rossz
A legközelebb elkészítendő étel: libatepertő, velős maceszgombóc, lúdláb torta

2008. 11. 06.

Brindzás-pulykás tortellini

Úgy döntöttem, most aztán csinálok valami igazán különleges, saját és remélhetőleg ehető tortellinit. A boltival nem vagyok kibékülve, mert eddig sajnos semmilyen különbséget nem tudtam felfedezni a sajtos és húsos íze között. Ráadásul kevés bennük a töltelék, viszont nagyon sok olyan dolog van bennük, ami számomra felesleges. Miért kell a gombás tortelliniben szabályozni a savanyúságot, ha nem romlott?!?! Aztán végre egy szép szombati napon azt mondta a párom, hogy vasárnap tésztát enne! Mindegy, hogy milyen lesz! Eljött az én időm! 2 napig recepteket válogattam, de főleg a spenótos-ricottás került elő. Tény, hogy finom, de nekem valami újdonság kellene... Arra jutottam, hogy csinálok egy kukoricás-gombás szószt, vagy valami hasonlót, legfeljebb nem tortellini lesz. Úgysem mondtam senkinek mire készülök, tehát nem lesz nagy beégés, hanem sikerül. El is mentem a szép nagy csíkos boltba, ahol a következő dolgokat vásároltam, mivel le voltak árazva:
1 cs Brindza (125 g - 156 Ft)
40 dkg darált pulyka hús (449 Ft)
25 dkg gomba (249 Ft)
25 dkg trappista sajt (270 Ft)
1 liter tej (119 Ft)
Volt még otthon akciós liszt (99 Ft), tojás (10 db-249Ft), hagyma (erre már nem emlékszem, hogy mennyibe került, de olcsó volt).
Már csak alkotni kellett.
2 tojásból, 40 dkg lisztből, 2 ek olivaolajból és kevés sóval és vízzel tésztát gyúrtam, majd beraktam egy nylonzcskóba, mert elfelejtettem folpackot venni. Amíg a tészta pihent, elkészült a töltelék.
2 fej hagymát kockákra vágtam, megpirítottam kevés olajon, rádobtam a darálthúst, só, bors, majd amikor a hús megpuhult, mehetett bele a brindza, 3 gerezd fokhagyma és fél csomag petrezselyem. Itt jött a legnehezebb rész, ne egyem meg amit eddig csináltam.
Tészta kinyújt, kiszaggat (első forma - nagy, második - nem szaggat, harmadik - jó!), töltelék rápakol, tészta széle vízzel megken, hajtogat. ÖRÜL! SIKERÜLT! SZÉP! Már megérte...


A gyönyörűségeket kifőztem, beleburítottam egy tűzálló tálba. Kb 3 dl tejből, 1-2 ek lisztből, sóval, szerecsendióval főztem egy kifejezetten híg besamelt, ráöntöttem a tésztára, megszórtam reszelt sajttal és előmelegített sütőben szép pirosra sütöttem. Amíg sült, szeletekre vágtam a gombát, sóval, borssal megpirítottam (nem pároltam!), hozzádobtam a petrezselyem másik felét, és már tálaltam is. Paradicsom salátát ettünk hozzá, ami borzalmas volt. A paradicsomnak még víz íze sem volt, úgyhogy inkább helyesbítek is. Hagyma salátával ettük, amiben paradicsomra megkóstolásig hasonló darabok voltak. Azért elfogyott!

2008. 11. 02.

DNK kenyér

Itthon nem szoktunk kenyeret enni. Egyrészt mert itthon nem nagyon eszünk hideget, másrészt elenyésző azon megfizethető bolti kenyerek száma, amit még másnap is meglehet enni. Pizza sütéskor mindig eldöntöm,hogy na majd én aztán itthon sütök kiflit, zsemlét, meg mindent! Eddig nem lett rendszer belőle... Macerás, sokáig tart, különben is minek. Ha mentünk valahova, akkor régebben i sütöttem néha, de az egyszerűség kedvéért átszoktunk a bajor rozskenyérre. Aztán az NLC Sütitündérei áradoztak erről a kenyérről, úgyhogy döntöttem, nekem is ki kellett próbálnom. Előtte többször is megnéztem a videót, mert csalást sejtettem a dologban, csak nem találtam. Elvégre mi a fenéért lesz a nokedli tésztából kenyér?!?! Aztán kiválasztottam a megfelelő időpontot, vettem egy nagy levegőt, meg egy kiló lisztet, mert a molylepkeinvázió miatt átmenetileg nagyjából csak konzerv és fagyasztott dolgokat tartottam itthon, és belevágtam.
Az eredeti recept szerint a második pihentetésnél korpával "kell" megszórni, ami nagyon szimpatikus volt. Titokban elmorzsoltam a könnycseppet a szemem sarkában a 2 nappal előtte kidobott zab- és búza korpára, teljes kiőrlésű, rozs-, sárgaborsó-, kukorica-, finom- és réteslisztre emlékezve, majd közelebb húztam a vadi új bontatlan lisztet és gondolatban örök háborút ígértem világban létező összes molynak. Vagy ők, vagy én!
A DNK (dagasztás nélküli) kenyérnek 2 titka van.
1, ha az a rész, amit kézzel csinálsz, 5 percnél tovább tart, akkor elrontottad
2, a mértékegységeket (szerintem) nem szabad teljesen komolyan venni, főleg mert nagy valószínűséggel úgysem tudod pontosan kimérni a hozzávalókat. Bár egyszer láttam egy olyan mérleget, amivel decilitert is lehet mérni...
Ez az alap recept, természetesen lehet bonyolítani fűszerekkel, magokkal, lisztekkel, kinek mi tetszik. Az állaga sosem lesz olyan, mint a "felfújt" bolti kenyereknek, leginkább a nagyon drága bio-, falusi-, paraszt-, stb kenyerekre hasonlít, azokra amiken már akkor érezni, hogy valami jót fog enni az ember, amikor még csak a boltban válogat. Igazi tömör gyönyör!

Hozzávalók:
7,2 dl liszt (én szóltam!)
3,6 dl víz (ugye?)
1,5 tk só
1 és 1/4 teáskanál szárított élesztő (most már elhiszitek?)
Az összes hozzávalót beleöntjük egy nagy tálba és összekeverjük. Nem csomó mentesre, nem kidolgozva, csak úgy lazán, kb. 1 perc alatt. Egy ragacsos izé lesz belőle, ami színben és állagában is megszólalásig hasonlít egy nokedli tésztára. Folpackkal szorosan letakarjuk, félrerakjuk és 12 órán keresztül békén hagyjuk. Én este szoktam bekeverni, és másnap délelőtt sütöm.


Ha letelt a 12 óra (ha csak 10 az is jó, ha 16 az is, kipróbáltam) fogunk egy konyharuhát, vastagon(!) belisztezzük (korpázunk), ráöntjük a tésztát, a tetejét is vastagon belisztezzük (korpázuk), nagyjából ujjnyi vastagra és kör alakúra lapogatjuk. (Az eredeti változat ezt gyúródeszkán sodrófával írja, de szerintem teljesen felesleges annyival több dolgot takarítani.) A tésztát balról jobbra behajtjuk kb. a 2/3-ig, jobbról balra a széléig, majd fentről lefelé és lentről felfelé ugyan így. (Ha mégis a deszkát használtuk, akkor most tegyük át egy konyharuhára.) Hajtsuk rá lazán két oldalról a konyharuhát, és pihentessük 2-3 órán keresztül.







Pihenés közben válasszuk a megfelelő edényt a sütéshez. Eredetileg öntöttvas lábosban kellene sütni, de a jénai is teljesen jó. Én speciel egy szép kék zománcos lábosban szoktam csinálni. Melegítsük elő a sütőt a legmagasabb hőfokra a lábossal együtt. Borítsuk bele a forró lábosba a tésztát a konyharuháról, fedő alatt süssük 30 percig, majd fedő nélkül még 30 percig. Konyharuhába csomagolva 1 hétig biztosan ehető, ha nem fogy el. Túrázóknak kifejezetten ajánlott!


Ha ez így mégsem lenne elég érthető, akkor nézzétek meg ezt!

2008. 10. 21.

Barackos joghurttorta



A család saját bevallása szerint nem nagyon szereti az édességet. Valahogy mégis minden elfogy... Először Anyukám névnapjára csináltam ilyen tortát, de annyira egyszerű, hogy azóta is gyakran készült. Ráadásul nem túl édes, és mivel joghurtos, rá lehet fogni, hogy nem hizlal annyira. Kis túlzással egészségesnek is nevezhetnénk, elvégre csupa egészséges dolog van benne: gabona (liszt), zöldség (cukorrépa), tej (tejcsoki), joghurt, gyümölcs (konzerv barack), stb.

A recept:
15 dkg vaj
15 dkg cukor
15 dkg liszt
10 dkg reszelt csoki
(darálni szoktam, úgy nem olvad meg annyira)
6 tojás
A vajat habosra keverjük a cukorral és a tojások sárgájával, bele keverjük a lisztet, a csokit, majd a tojáshabot. Úgy sütjük, mint a piskótát.


Joghurtkrém:
500 ml joghurt
250 ml Hulala
1 cs tortazselé
5 ek cukor
A joghurtot felmelegítjük a tortazselével és a cukorral, belekeverjük a kemény habbá felvert Hulalába.


A tésztára kenünk egy kevés krémet, rárakjuk a lecsöpögtetett barackokat, bevonjuk a maradék krémmel. Reszelt csokival, vagy amivel akarjuk díszítjük.

Sziklamászós torta


Az egyik barátnőmnek felelőtlenül megígértem, hogy a szülinapjára sütök neki egy tortát. Természetesen nem felejtette el.
Az aktuális problémák (elvégre nincsen torta probléma nélkül):
- a buli 7-kor kezdődött a város egyik szélén, én meg 10-ig dolgoztam a város másik végén
- kire lehet bízni a torta szállítását
- hagynak-e legalább 1 szeletet, hogy meg tudjam kóstolni
- sziklamászó az ünnepelt
- a kívánság: mákos legyen a tésztája és túrós a belseje (na ilyen recept nem találtam)
Hát a buliról lemaradtam, egy fél szeletet hagytak, a szállításnál hosszas gondolkodás után kiderült, hogy kizárólag 1 ember jöhet szóba sofőrként, (a páromnak fognia kellett a kezében a tortát útközben), viszont a süti olyan jól sikerült, hogy azóta is bárkivel találkozom aki evett belőle, megjegyzi, hogy ilyent neki is csinálhatok.
A tészta alap ötletét Tortaimádótól loptam, bár abban reszelt csoki is volt. Az eredeti mennyiség másfélszerese készült. Szép nagy torta lett!
A recept:
25 dkg margarin
25 dkg darált mák
25 dkg cukor
9 tojás
A cukrot habosra keverjük a tojások sárgájával és a margarinnal, belekeverjük a mákot, majd a kemény habnak felvert tojásfehérjét. Két gáztepsiben sütöttem meg. Amikor megsült, megkentem eperkrémmel (eper cukorral turmixolva, fagyasztva a párom Anyukájától, örök hála érte!) amit egy kicsit forraltam, hogy sűrűbb legyen, majd feltekertem, mint a piskótatekercset.
Epres túrókrém
50 dkg túró
500 ml Hulala
500 ml joghurt
1 zelatinfix
1 habfixáló
1 tortazselé
1 vaníliás cukor
kb 7dl eperkrém vagy eperlekvár
A joghurtot felmelegítettem a tortazselével, belekevertem a túrót, a vaníliás cukrot, a zselatinfixet és a habfixálóval felvert Hulalát. Ha lett volna a boltban sima zselatin, akkor csak azt raktam volna bele. Lazán belekevertem az eperkrém maradékát.


A mákos tekercset felvágtam karikákra, kibéleltem vele a tálat, beleöntöttem a túrókrém 1/3-át, tekercsek, túrókrém maradéka, tekercsek maradéka. 1 napra ment a hűtőbe. Másnap kiborítottam a tálból, és feldíszítettem a marcipánnal.


Különleges csokitorta



Úgy döntöttem, hogy életem eddigi legszebb tortáját fogom elkészíteni Anyukám születésnapjára. Találtam is egy képet, amit később már egyszer sem találtam meg, de legalább az alap ötlet megvolt. Utána jött a receptek olvasgatása, majd a NLC Sütitündéreinek bevonása. Eddig még soha nem csalódtam bennük, természetesen most is jókat mondtak. A végeredmény: mascarpones ét- és fehércsokival töltött kakaós-mandulás piskóta.

Természetesen, hogy ez se legyen olyan egyszerű, a pasim autóstól elment nyaralni, úgyhogy a tortát busszal kellett leszállítani az ünnepelthez, augusztusban, a legnagyobb melegben, a nővéremmel és az unokahúgommmal együtt. Szerencsére a Cuki Diszkont-os (ez a bolt neve mielőtt valaki félreértené) bácsitól kaptam egy üres dobozt, abba kerültek a jégakkuk és a tortásdoboz. Odafelé természetesen nem volt légkondi a buszon, elvégre nagyon meleg volt, de túléltük mind a négyen. (Hazafelé viszont volt, elvégre akkor már kint sem volt meleg, a buszon pedig majdnem megfagytunk.) A tortából mindenki kapott, aki a horgásztanyán volt akkor éppen. Ízlett nekik!


A recept:
6 tojás
6 ek cukor
2 ek liszt
2 ek cukrozatlan kakaópor
2 ek darált mandula
A szokásos módon piskótát sütünk belőle, majd ha kihűlt 4 felé vágjuk.


Étcsokis krém
25 dkg mascarpone
2,5 dl tejszín
30 dkg étcsoki (2 tábla 75% és 1 tábla 51%-os)
1 habfixáló

Fehércsokis krém
25 dkg mascarpone
2,5 dl tejszín
30 dkg fehércsoki
1 habfixáló


Mindegyiknél a tejszínt a habfixálóval felverni habnak, bele a mascarpone és az olvasztott csoki.

Alulra piskóta, arra étcsokis krém, piskóta, fehércsokis krém, piskóta, étcsokis krém, piskóta fehércsokis krém kívülre, rá a marcipán. A csokit a tetejére papírtölcsérből csorgattam rá. Ehhez ajánlott kesztyűt felvenni, mert nagyon meleg! Sokkal egyszerűbb, mint amilyennek látszik!

2008. 10. 20.

Barbie torta



Az unokahúgomnak ígértem egy Barbie tortát a névnapjára. Megnéztem több száz (na jó ez kicsit túlzás, de tényleg csak egy kicsit) képet, elolvastam rengeteg receptet, gondoltam nem lesz ez olyan bonyolult.
1. probléma:
- hol lehet megfizethető áron, normális külsejű Barbie babát kapni, amit utána nem sajnál az ember lánya teljesen összekenni tortakrémmel?
2. probléma:
- létezik olyan, hogy normális külsejű Barbie megfizethető áron?!?!
3. probléma:
- miért nem szereti az amúgy angyali gyermek az olyan ízű tortát, amit nagyon könnyű megcsinálni, mondjuk például a túrósat?

Hála a madaras bolt akciójának sikerült elfogadható babát szerezni gyanúsan olcsón, de legalább van. Közben a torta belsejének problémája is megoldódott, csoki és gesztenye. Úgyhogy TORTÁRA FEL!

Recept:
6 tojás
6 ek liszt
6 ek cukor
Ezekből a szokásos módon piskótát sütünk, lehetőleg 2 tepsiben, hogy vékony legyen.

20 dkg ét tortabevonó
A tortabevonót megolvasztjuk, megkenjük vele a piskótát, feltekerjük, hűtőbe tesszük.

25 dkg mascarpone
4 dl tejszín
2 cs habfixáló
25 dkg gesztenyemassza
20 dkg étcsoki (nem tortabevonó!)

2 dl tejszínt a habfixálóval felverjük habnak, belekeverjük a mascarpone felét és az olvasztott csokit. A másik 2 dl tejszínt szintén felverjük habnak a másik habfixálóval, bele a maradék mascarpone és a gesztenye.

A piskótatekercset felvágjuk szeletekre, kibélelünk egy tálat folpackkal, belerakjuk a karikák egy részét, beleöntjük a gesztenyés krémet, arra a csokis krémet, a tetejére pedig a maradék piskótát. Legalább 2 órára hűtőbe tesszük. Amikor jól lehűlt, akkor kiborítjuk a tálból, beleszúrjuk a közepébe a babát, beborítjuk a marcipánnal, díszítjük és már kész is!

Jó tanácsok:
- a babát is tekerjük be folpackkal
- legjobb, ha fél nappal előbb megcsináljuk a tortát és csak utána díszítjük
- a marcipánt nagyon jól lehet színezni pálinkában feloldott Boleró italporral, a pálinka elpárolog, viszont az italpor ízét lehet érezni valamennyire!